• BIST 100 -2,03% 93.319
  • Dolar 0,15 5,90
  • Euro 0,62 6,52
  • Altın 0,09 280,42

Soğuğa dayanıklı muz çeşidi geliştirilecek

Anamur Ziraat Odası Başkanlığında, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Cengiz Türkay ve üretici Mehmet Günay arasında muz çeşidi geliştirme çalışmaları kapsamında protokol imzalandı.

Soğuğa dayanıklı muz çeşidi geliştirilecek

Protokolü Anamur Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Cengiz Türkay ve üretici Mehmet Günay imzaladı.

Ahmet Şeref Gümüş yaptığı açıklamada, “Protokol kapsamında soğuğa dayanıklı muz çeşidi geliştirilmesi ile ilgili çalışmalar yapılacaktır” dedi. Gümüş, “Tescil aşamasına gelinen muz çeşidinin, özellikle açıkta yapılan muz yetiştiriciliğinde kullanılacağını, bu çeşitte başarı sağlanması halinde ise üreticilerin artan muz serası yapım maliyetinde kurtulacağını, muz bitkisinin soğuğa karşı dayanıklılığı az olduğu için sadece belli bölgelerde yapılan açık muz üreticiliğinin artacağını ve bunun sonucunda da bölgemiz muz tarımına ve maddi olanakları kısıtlı üreticilere de önemli katkı sağlayacağını” söyledi.

Gümüş sözlerini, protokolün imzalanmasındaki katkılarından dolayı üretici Mehmet Günay’a, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Cengiz Türkay'a ve Alata’nın bağlı bulunduğu Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Dr. Nevzat Birişik’e teşekkür ederek tamamladı.

  • 1