• BIST 100 -2,03% 93.319
  • Dolar 0,15 5,90
  • Euro 0,62 6,52
  • Altın 0,09 280,42

Nefir Tarım’a tescil belgesi

Nefir Tarım, kurduğu laboratuvarlarda kendi muz çeşidini üretmeye başladı.

Nefir Tarım’a tescil belgesi

Nefir Tarım, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü’ne kendi muz çeşidini üretmek için başvuru yaptı.

Bakanlık, Nefir Tarım’ın başvurusunun incelemeler sonucunda tohumculuk kanununa yönetmeliği kapsamında tescil belgesi verdi.

Nefir Tarım Sahibi Yüksek Ziraat Mühendisi Kamil Körhasanoğulları, “Nefir Tarım, üretim ve pazarlama özel sektör tarımsal araştırma kuruluşudur. Kendi çeşidimiz olan Nefir Az (azman) Nefir Deniz (kısa çeşit) sertifikalı şekilde yakında stoklarımızda olacaktır. Şirketimiz doku kültüründe sağlıklı muz fidanı üretmeyi amaç edinmiştir. Son yıllarda artan bu üretim tekniğine firmamız 2014 senesinde başlamıştır. Toplamda 6 yılı aşkın tecrübemiz ile muz üretici çiftçilerimize hizmet vermekteyiz.” dedi.

Doku kültürü ile üretimin avantajlarından bahseden Körhasanoğulları, “Doku kültürü ile üretimde, ana bitkinin özellikleri yeni bitkiye direk aktarılır. Üretilen fidanlar hastalık ve zararlılardan arı üretim yapılır. Bu sayede güçlü ve sağlıklı bitki yapısı arazi koşullarında yüksek adaptasyon göstererek seranızda verim ve kalite artışı sağlar. Yeni hazırladığınız sağlıklı seralarınızı, dışarıdan bitki patojenleri olan mantar, bakteri ve nematodlar taşımadığı için seranızı korursunuz.”

Körhasanoğulları, Nefir çeşitlerini üretmeye başladıklarını kaydetti.

  • 1