• BIST 100 -2,03% 93.319
  • Dolar 0,15 5,90
  • Euro 0,62 6,52
  • Altın 0,09 280,42

İçmesuyu projesinde büyük adım

MESKİ Genel Müdürlüğü’nün hayata geçirdiği kanalizasyon, içmesuyu ve yağmursuyu projeleri sayesinde vatandaşların uzun yıllardır beklediği kronikleşmiş sorunlar tarihe karışıyor.

İçmesuyu projesinde büyük adım

Mersin’in 27 farklı noktasında çalışmalarını eş zamanlı sürdüren MESKİ ekipleri, Anamur’dan Tarsus’a kadar vatandaşların yaşadığı altyapı ve içmesuyu sorunlarını bir bir ortadan kaldırıyor. Bu kapsamda turizm merkezi Taşucu’nun kanalizasyon sorunundan Kumkuyu’nun altyapı problemine, Anamur’un temiz ve sağlıklı içmesuyu temininden Kızkalesi’nin yağmursuyu altyapı sorununa kadar birçok sıkıntı çözüme kavuşturulacak. 

MESKİ, Anamurlular’ın yıllardır yaşadığı içmesuyu sorunlarının çözümü için de önemli bir adım attı. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in öncülüğünde Anamur İçmesuyu Projesi için İller Bankası Genel Müdürü Yusuf Büyük ile önemli bir görüşme gerçekleştirildi. Görüşmede projeye yönelik hibe desteği konusu gündeme geldi. Anamurlu vatandaşların içmesuyu ihtiyacı, Dragon Çayı ve Sultan Suyu’nun kenarında bulunan artezyen kuyularından karşılanıyor. Kış aylarında su seviyesinin yükselmesine bağlı olarak çamurlu, yaz aylarında ise su seviyesinin düşmesine bağlı olarak deniz suyunun içmesuyuna karışması nedeniyle tuzlu su içmek zorunda kalan Anamurlular, yıllardır yapılacak projeyi bekliyor.

MESKİ’nin yaklaşık 95 milyon lira yatırım bedeli ile hayata geçireceği Anamur İçmesuyu Projesi’nin ihale hazırlık aşamaları devam ediyor. Bu proje kapsamında, Otluca kaynağından temin edilecek Ø800 milimetre çapında, 44 km uzunluğunda cazibeli isale hattı ile Anamur merkez, ikinci aşamada Anamur merkez dışındaki 28 mahallenin (Çarıklar, Ören, Alataş, Bozdoğan, Çaltıbükü, Çeltikçi, Emirşah, Gercebahşiş, Güleç, Güneybahşiş, Karadere, Karalarbahşiş, Kaşdişlen, Kızılaliler, Köprübaşı, Malaklar, Ovabaşı, Sarıağaç, Ormancık, Akine, Evciler, Korucuk, Akcami, Çolakahmetler, Kadılar, Kırbali, Dibek, Kızılin) içmesuyu temini sağlanacak.

Ayrıca, Bozyazı İlçesi Gözce ve Göksüzce Mahallelerine terfi ve şebeke hattı yapım işi de MESKİ’nin başlayan projeleri arasında yer alıyor.

  • 1