• BIST 100 -2,03% 93.319
  • Dolar 0,15 5,90
  • Euro 0,62 6,52
  • Altın 0,09 280,42

Dragon Çayı’ndan açık denizlere atılan kulaçlar

Yüzmeyi Dragon Çayı’nda öğrenen Anamurlu yüzücüler açık su yüzme yarışlarında kulaç atmaya başladılar.

Dragon Çayı’ndan açık denizlere atılan kulaçlar

Son yıllarda masterlar açık su yüzme yarışlarına katılmakta olan, İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi, Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Akın Savaş Toklu’nun teşvikiyle bu yarışlara katılmak üzere yüzme antrenmanlarına başlayan Fatih Körhasanoğulları ve Hakan Kazım Aydın 5 Ekim 2019 tarihinde Fethiye Spor Festivali kapsamında düzenlenen 2,5 ve 5 kilometrelik açık su yüzme yarışlarına, 12 Ekim tarihinde de Gaziantep Belediyesi tarafından organize edilen Fırat Nehri’ndeki 5 km. parkuru olan 3. Uluslararası Rumkale Su Sporları Açık Su Yüzme Yarışı etkinliğine katıldılar.

Anamur muzunun verdiği enerji ikincilik ve üçüncülük getirdi

Prof. Dr. Akın Savaş Toklu, Arif Aslan, Fatih Körhasanoğulları ve Hakan Kazım Aydın’dan oluşan ekip Fethiye Ölüdeniz’de düzenlenen açık su yüzme yarışında yarışmacılara Anamur muzu ikram ettiler. Yarışmalara ferdi olarak katılan yüzücülerden Prof. Dr. Akın Savaş Toklu, 5 km. parkurda master erkekler 55-59 yaş kategorisinde ikincilik madalyası kazandı. Muz ikram edilen yüzücülerden Güldenay Uruk’un da 2,5 kilometrelik parkurda master kadınlar 50-54 yaş grubunda üçüncülük madalyası alması dikkat çekti.

Fırat’ın serin akan suyu yarışmacıları zorladı

Gaziantep Belediyesi tarafından düzenlenen 5 km parkurluk Rumkale Açık Su yüzme yarışmasında, daha önce 18 derece olacağı bildirilen su sıcaklığının 14-15 derece olması yüzücülere zor anlar yaşattı. Suyun sıcaklığının beklenmedik bir şekilde düşük olması nedeniyle 210 yüzücüden ancak 86’sı parkuru tamamlayabildi. Yarışmaya wetsuit ile katılan ve yarışma öncesi Anamur muzu yiyen yarışmacılardan Prof. Dr. Akın Savaş Toklu erkekler 55-59 yaş kategorisinde, Mehmet Hilmi Soylu da Erkekler 40-44 yaş kategorisinde üçüncü oldular. Soğuktan koruyucu elbise giymeden yarışan Fatih Körhasanoğulları ise büyük bir başarı sağlayarak parkuru tamamlamış ve dördüncü olmuştur.

Fethiye ve Gaziantep’te yüzücülere destek amaçlı ekibe katılan aynı zamanda dalgıç olan Arif Aslan da önümüzdeki dönemdeki açık su yüzme yarışlarına katılmak için antrenmanlara başlayacağını ifade etti. Kendilerini “Anamurlu Yüzenbazlar” diye ifade eden yüzücüler, 25-29 Ekim tarihlerinde Bodrum’da düzenlenen 1.5, 3, 5 ve 10 kilometrelik parkurları olan açık su yüzme yarışına katılacaklarını, Haziran 2020’de ise Yunanistan’ın Meis Adası’ndan Kaş’a yüzmeyi planladıklarını, en büyük hayallerinin de Cebelitarık Boğazı’nı yüzerek geçmek olduğunu ifade ettiler. Prof. Dr. Akın Savaş Toklu’nun farklı yarışlarda üçüncülük ve ikincilikleri bulunmakta olup kendisi geçtiğimiz Haziran ayında Meis-Kaş yarışmasında kendi kategorisinde birinci olmuştur. Söz konusu yüzücülerin önümüzdeki açık su yarışlarına katılarak Anamur’umuzun tanıtımına da katkı sağlayacağı düşünülmektedir.

Açık su yarışları havuz yarışlarından farklı olarak daha uzun mesafeli ve değişen deniz ve hava koşullarında gerçekleşmektedir. Bu nedenle bu tür yarışa katılacak yüzücülerin fizik kondisyonlarını uzun soluklu antrenmanlar ile güçlendirmeleri gerekmektedir.

  • 1