• BIST 100 -2,03% 93.319
  • Dolar 0,15 5,90
  • Euro 0,62 6,52
  • Altın 0,09 280,42

Başkan Gümüş’ten muz üreticilerine müjde!

Anamur Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, üreticilere İran ve Irak ülkelerinin kapılarının muz yüklü tırlara açıldığının müjdesini verdi.

Başkan Gümüş’ten muz üreticilerine müjde!

Başkan Gümüş, konuyla ilgili şunları kaydetti:

“Son günlerde Dünya gündemini meşgul eden ve Çin'den tüm Dünyaya yayılan Corona Virüsü nedeni ile İran ve Irak ülkelerine yapılacak olan her türlü giriş ve çıkış durdurulmuştu.

İran ve ırak kapılarından sonra Nahcivan kapısı da kapanmıştı. Anamur Bozyazı Ziraat Odamız Başkanlığının Yoğun görüşmeleri uğraşıları ve çabalarından  sonra Irak ve Nahcivan kapıları 07.03.2020 tarihi itibari ile  geç saatlerde açıldı. Transit geçiş yapacak Muz Tırları Nahcivan ve Irak kapılarından gitmeye başladı. İran’a gidecek tırlarda Irak ve Nahcivan üzerinden sevkiyatlar an itibariyle devam ediyor.

Değerli üreticilerimize bu bilgiyi verdikten sonra tüm üretici kardeşlerimizden istirham ediyorum. Lütfen sosyal medyada paylaşımlarımızı dikkat edelim. Piyasayı olumsuz etkileyecek paylaşımlardan kaçınalım piyasayı olumsuz yönde etkilemek isteyen bir takım sosyal medya kullanıcıları var. Bunlara hiçbir çiftçimizin alet olmasını istemiyoruz. Sağlıklı bilgi almak isteyen çiftçilerimiz odamıza başvurabilirler.

Yetkililerden tek isteğimiz, dün olduğu gibi bugünde denetim ve kontrollerin biraz daha arttırılarak kaçakçılığa fırsat verilmemesi, bunun içinde yeterli kontrol ve denetimin yapıldığına inancımız tamdır.

Değerli çiftçi kardeşlerim yapılan olumsuz algıdan dolayı muz kesimlerinde bir yığılma meydana geldi. Buda piyasayı olumsuz yönde etkiliyor, mümkün olduğu kadar kesime gelmemiş muzlarımızı hasat etmeyelim. Piyasadaki yığılmanın rahatlaması sonucu muz fiyatlarımız tekrar olması gereken fiyata gelecektir.

Bugüne kadar tüm olumsuzluklara rağmen Anamur Bozyazı Ziraat Odamızın uzun görüşmeleri mücadelesi sonucu kapıların açılmasına destek veren başta Bakanlarımıza,  TZOB Genel başkanımız sayın Şemsi Bayraktar'a, Bölge milletvekillerimize ve konu ile ilgilenen tüm bürokratlarımıza Türk Tarımı ve Çiftçisine vermiş oldukları desteklerden dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

  • 1