• BIST 100 -2,03% 93.319
  • Dolar 0,15 5,90
  • Euro 0,62 6,52
  • Altın 0,09 280,42

Anamur Çileği masaya yatırıldı

Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş tarafından çilek üretimi ve pazarlanmasındaki sorunlar üzerine toplantı yapıldı.

Anamur Çileği masaya yatırıldı

Ziraat Odasında yapılan toplantıya Ziraat Mühendisleri Oda Başkanı Mustafa Güngör, Anamur Hal Komisyoncuları Derneği Başkanı Orhun Yıldız, sebze ve meyve halinin komisyoncuları ve Çilek Sanayisinin Yöneticileri bir araya gelerek çileğin dünü bugünü ve yarını tüm paydaşlarıyla beraber masaya yatırıldı.

Toplantı hakkında konuşan Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş,  “Ana başlıklar halinde iç piyasadaki sorunlar ve çözüm önerileri, ihracattaki sorunlar ve çözüm önerileri, sanayideki sorunlar ve çözüm önerileri, hakkında konular tek tek tartışıldı. Çilek ürünü daha kaliteli ve sağlıklı nasıl yetiştir, tüketim bölgelerinde en iyi pazara nasıl sahip olur ve satılabilirler ilgili konular etraflıca tartışıldı mütalaa edildi. Üreticilerimizin kontrollü tarım ve organik üretime yönlendirilmesi, bayilerimizin ve tarım danışmanlarımızın gübreleme, sulama ve ilaçlama konusunda çiftçilerimizi daha fazla bilgilendirmesi ve konunun hassasiyetini anlatmaları hususu.

Komisyoncularımızındı, çiftçilerimizi, hasatın doğru ve zamanında yapılması, hasat edilen ürünün hallerimize uygun saatte getirmeleri noktasında bilgilendirme yaparak belirtilen saatlere uyulmasını sağlamaları. Sanayicilerimizin ise kaliteli sağlıklı kontrollü tarım ve organik üretim yapan çiftçilerimizi daha iyi fiyatlarla ödüllendirmeleri gibi başlıkların kararları alındı. Toplantıya katılım sağlayan kurumlar ve değerli yöneticileri Anamur çiftçisinin üretimi için üzerlerine düşen görevleri memnuniyetle yerine getireceklerinin sözünü verdiler.

Sonuç olarak tarımın tüm paydaşlarıyla beraber kıymetli üreticilerimizin menfaatine saha çalışmaları ve bilgilendirme toplantılarının daha sıklıkla yapması, kontrollü tarım ve organik üretimin faydalarını anlatma konusunda kapsam alanı geniş toplantıların daha sıklıkla yapılmasıyla ilgili kararlar alındı.

Bu vesile ile ortak paydada birlikte hareket etmenin gücünün ne kadar etkili olabileceğini toplantı vesilesi ile bizlere gösteren Anamur Ziraat Mühendisleri Oda Başkanı Mustafa Güngör'e, Anamur Hal Komisyoncuları Derneği Başkanı Orhun Yıldız'a, Anamur Sebze ve Meyve Halinin Komisyoncularına ve Çilek Sanayisinin Yöneticilerine oda yönetimi ve kıymetli tüm üreticilerimiz adına teşekkür ediyorum” dedi.

  • 1